Стягнення ПДВ з нерезидентів за надання електронних послуг в Україні

19 грудня 2019 року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект
№ 2634 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування податком на додану вартість електронних послуг, що постачаються нерезидентами фізичним особам, місце постачання яких розташовано на митній території України» (далі – Законопроект).

Ми проаналізували запропоновані зміни і пояснюємо головні нововведення.

Ключові питання:

  • Що таке електронні послуги?
  • Хто має зареєструватися як платник ПДВ?
  • Як визначається місце надання електронних послуг?
  • Що потрібно зробити щоб зареєструватися платником ПДВ?
  • Як подавати податкову декларацію нерезиденту?
  • Чи потрібно нерезиденту реєструвати податкові накладні?
  • Як нерезиденту сплачувати податкові зобов’язання?
  • Яка відповідальність за надання електронних послуг без реєстрації платником ПДВ?Яким чином контролюючий орган надсилає податкові повідомлення нерезидентам?
  • Як оскаржити податкові повідомлення контролюючого органу?

1. Що таке електронні послуги?

Відповідно до Законопроекту електронні послуги – послуги, які постачаються через всесвітню інформаційну систему загального доступу, яка логічно зв’язана глобальним адресним простором та базується на Інтернет-протоколі, визначеному міжнародними стандартами (далі – мережа Інтернет), автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини.

До таких послуг віднесено:

  • постачання зображень або текстів, електронних книжок та журналів; постачання аудіовізуальних творів, відео на замовлення, ігор, азартні ігри, включаючи постачання послуг з участі в таких іграх;
  • надання доступу до інформаційних, комерційних, освітніх та розважальних електронних ресурсів та інших подібних ресурсів;
  • надання у користування хмарних технологій для розміщення даних; постачання (передача прав на використання) програмного забезпечення та оновлень до нього, а також дистанційне обслуговування програмного забезпечення та електронного обладнання;
  • надання рекламних послуг в мережі Інтернет, мобільних додатках та інших електронних ресурсах тощо.

Податкова декларація подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду, незалежно від того, чи постачав нерезидент фізичним особам електронні послуги протягом цього податкового періоду.

2. Хто зобов’язаний зареєструватися як платник ПДВ?

Нерезиденти, юридичні або фізичні особи – суб’єкти господарської діяльності, які не мають постійного представництва, та:

  • постачають на митній території України фізичним особам електронні послуги самостійно, за винятком постачання таких послуг через посередника;
  • є посередниками в операціях з постачання електронних послуг на користь фізичних осіб.

3. Як визначається місце надання електронних послуг?

Місцем постачання електронних послуг вважається місцезнаходження отримувача таких електронних послуг, яке визначається:

  • для отримувача послуг, який зареєстрований як суб’єкт господарювання – за місцем реєстрації такого отримувача як суб’єкта господарювання;
  • для отримувача послуг, фізичної особи – за допомогою відомостей про місцезнаходження отримувача послуг, отриманих платником податку в процесі надання послуг, зокрема, за:

– кодом країни на SIM картці, використаній отримувачем електронної послуги;
місцезнаходженням пристрою, яке визначається за його IP-адресою, яке використовувалося отримувачем електронної послуги;
– місцезнаходженням банку чи іншої фінансової установи, у якому відкритий рахунок, через який здійснюється оплата електронної послуги;
– відомостями про місце проживання, наданими отримувачем електронної послуги тощо).

4. Що потрібно зробити щоб зареєструватися платником ПДВ?

Щоб зареєструватися платником ПДВ, нерезидент має подати заяву про реєстрацію як платника податку особи нерезидента, котрий постачає електронні послуги фізичним особам на митній території України до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

5. Як подавати податкову декларацію нерезиденту?

Нерезидент, який зареєстрований як платник податку на додану вартість, складає податкову декларацію у спрощеній формі і подає її в електронній формі в кабінеті платника податку електронного сервісу «ПДВ для осіб нерезидентів».

Декларація подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду, незалежно від того, чи постачав нерезидент фізичним особам електронні послуги протягом цього податкового періоду.

Штраф для нерезидентів, котрі провадять діяльність з постачання електронних послуг фізичним особам на митній території України без реєстрації такого нерезидента як платника податку на додану вартість, становить 8 500 гривень.

6. Чи потрібно нерезиденту реєструвати податкові накладні?

Особа-нерезидент, котра зареєстрована як платник ПДВ, не складає та, відповідно, не реєструє, податкові накладні на операції з постачання електронних послуг, які надавалися на митній території України.

7. Як нерезиденту сплачувати податкові зобов’язання?

Законопроектом передбачена можливість сплати нерезидентом суми податкового зобов’язання в іноземній валюті протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку для подання декларації.

8. Яка передбачена відповідальність за надання електронних послуг без реєстрації платником ПДВ?

Штраф для нерезидентів, котрі провадять діяльність з постачання електронних послуг фізичним особам на митній території України без реєстрації такого нерезидента як платника податку на додану вартість, становить 8 500 гривень.

9. Яким чином контролюючий орган надсилає податкові повідомлення нерезидентам?

Законопроектом визначено, що податкові повідомлення нерезидентам, як тим, що зареєстровані платниками ПДВ, так і тим, які не зареєстрованими платниками ПДВ, направляються податковим органом у письмовій формі.

10. Як оскаржити податкові повідомлення контролюючого органу?

Особа-нерезидент має право подати скаргу до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику:

  • якщо особа-нерезидент зареєстрована як платник ПДВ – протягом десяти днів, що настають за днем отримання особою нерезидентом податкового повідомлення нерезиденту;
  • якщо особа-нерезидент не зареєстрована як платник ПДВ – протягом 3 місяців, що настають за днем отримання особою нерезидентом податкового повідомлення нерезиденту.

Скарга нерезидента, зареєстрованого як платник ПДВ, подається в електронній формі в електронному сервісі «ПДВ для осіб нерезидентів», а скарга нерезидента, не зареєстрованого як платник ПДВ, подається у порядку, встановленому міжнародними договорами (конвенціями) України.

Висновок

Очевидно, що Законопроект першочергово вплине на режим оподаткування гігантів ринку електронних послуг, зокрема, таких як Bloomberg, Facebook, Google, Netflix тощо.

Однак поступово податківці «візьмуться» і за менших гравців, яким доведеться враховувати нові вимоги податкового законодавства України під час прийняття рішень про започаткування чи продовження своєї діяльності на території України.

Цікаво, що подібні норми містить законодавство багатьох європейських країн, у сусідній Росії подібний закон діє ще з 2017 року, а у Білорусії – з 2018 року. Відтак немає сумнівів у тому, що цей Законопроект буде прийнятий, це лише питання часу.

Натомість, якщо для лідерів ринку електронних послуг такі вимоги не є новими та незвичними, оскільки великі компанії зазвичай здійснюють свою господарську діяльність у багатьох юрисдикціях, то для стартапів чи менш потужних бізнесів ці нововведення можуть стати несподіванкою.