Сергій Кальченко взяв участь у семінарі щодо проблемних питань в розгляді адміністративних справ, пов’язаних з виборами

Асоційований партнер компанії Сергій Кальченко взяв участь у роботі семінару «Проблемні питання щодо розгляду адміністративних справ, пов’язаних з виборчим процесом чергових виборів Президента України», що був проведений у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду.

У доповіді Сергій Кальченко висвітлив низку питань, які можуть стати предметом виборчих спорів, що розглядатимуть Шостий апеляційний адміністративний суд як суд першої інстанції та Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду як суд апеляційної інстанції.

Це переважно спори за позовами до Центральної виборчої комісії, зокрема щодо прийняття комісією рішень нормативного характеру і внесення змін до власних рішень під час виборчого процесу, а також між першим і другим туром виборів.

На переконання доповідача, суд при розгляді таких спорів має перевірити, наскільки рішення ЦВК є обґрунтованими, наскільки дотримані принцип рівності для учасників виборчого процесу та принцип своєчасності.

Предметом розгляду також, як правило, є спори щодо утворення окружних і дільничних виборчих комісій, припинення повноважень та заміна членів, зміна в керівному складі комісій, нагадав Сергій Кальченко.

Він звернув увагу, що зазначені питання регулюються роз’ясненням щодо порядку внесення змін до складу ОВК та ДВК з виборів Президента України (затверджене постановою ЦВК від 16 квітня 2014 року № 290).

Окрім цього, поширеними є спори щодо передвиборчої агітації. Зокрема, ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України» заборонено розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про кандидата. 

Кандидати у Президенти України мають право звернутися до ЗМІ, що оприлюднив інформацію, яку партія або кандидат вважають недостовірною, з вимогою опублікувати їх відповідь не пізніш як через три дні після дня звернення з такою вимогою.

У разі ж відмови або ухилення ЗМІ опублікувати відповідь, суб’єкти виборчого процесу можуть звернутися до адміністративного суду з позовом до цього ЗМІ про зобов’язання оприлюднити відповідь або спростування.

Водночас саме недостовірність інформації стосовно суб’єктів виборчого процесу в порядку адміністративного судочинства не встановлюється. Тобто із позовами про захист прав на честь, гідність та ділову репутацію суб’єкти виборчого процесу мають звертатись до цивільних або господарських судів, нагадав Сергій Кальченко.

Більше інформації про цей захід можна отримати тут:

https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/631543

share link share link share link